Zprávy a výsledky měření – Handsgrip

Handsgrip – Vyšetření izometrické síly stisku ruky

Porovnání izometrické síly svalů předloktí a jejich změn před, po a během aplikace Flossbandu

Měření proběhlo na 14 probandech experimentální skupiny ve věku 23-32 let s průměrem 27 let, bez zdravotních komplikací a 14 probandech kontrolní skupiny ve věku 20-34 let s průměrem 25 let, bez zdravotních komplikací.

Technika Easyflossing: kompresní guma Flossband by Sanctband, 5 cm x 2 m, limetka (slabá); kompresní guma Flossband by Sanctband, 5 cm x 2 m, borůvka (střední). Limetka- aplikace na aktivované předloktí a ruku v neutrálním postavení, báze pod hlavičkami metakarpů, směr motání střídáme, komprese 50%, překryv pásky ½, doba aplikace 2 minuty (po dobu 1 minuty provádíme s klientovým předloktím a rukou pasivní pohyby + měkké techniky, dále klient sám také po dobu 1 minuty pokračuje v aktivních pohybech, rovněž do všech směrů), Borůvka- stejná aplikace, ale bez oblasti ruky, jen předloktí, začínáme motat od zápěstí

Provedení:

Dominantní ruka

  1. měření handsgrip – max. stisk 2x za sebou
  2. aplikace Flossbandu (2 min.) – aplikace i s rukou – limetka 50 % komprese
  3. měření handsgrip- max. stisk 2x za sebou
  4. aplikace Flossbandu (2 min.) – aplikace na předloktí – borůvka 50 % komprese
  5. měření handsgrip – max. stisk 2x za sebou

Nedominantní ruka

  1. měření handsgrip- max. stisk 2x za sebou
  2. aplikace Flossbandu (2 min.) – aplikace na předloktí – borůvka 50 % komprese
  3. měření handsgrip – max. stisk ruky během aplikace Flossbandu
  4. měření handsgrip – max. stisk 2x za sebou

1) experimentální skupina, muži 9, ženy 5, dominantní horní končetina 12 PHK, 2 LHK. Vyšetření izometrické síly stisku ruky na dominantní končetině před a po aplikaci Flossbandu. Aplikace technikou Easyflossing a zápis výsledků do protokolu (příloha 3)

a) po první aplikaci

  • zvětšení svalové síly 11
  • bez rozdílu 1
  • snížení svalové síly 2

b) po druhé aplikaci

  • zvětšení svalové síly 10
  • bez rozdílu 2
  • snížení svalové síly 2

Největší nárůst izometrické síly stisku ruky o 28 %. U 8 probandů nárůst izometrické síly stisku ruky o 10 %. Z výsledků je zřejmé, že aplikace Flossbandu pozitivně ovlivňuje nárůst izometrické svalové síly.

2) experimentální skupina, muži 9, ženy 5, nedominantní horní končetina 2 PHK, 12 LHK. Vyšetření izometrické síly stisku ruky na nedominantní končetině před, během a po aplikaci Flossbandu. Aplikace technikou Easyflossing a zápis výsledků do protokolu (Příloha 3)

a) během aplikace

  • zvětšení svalové síly 5
  • bez rozdílu 6
  • snížení svalové síly 3

b) po jedné aplikaci

  • zvětšení svalové síly 8
  • bez rozdílu 5
  • snížení svalové síly 1

Výsledky naznačují pozitivní efekt i na nedominantní horní končetině, ovšem ne v tolika případech jako u dominantní horní končetiny. Vlivem mohou být celkově nižší absolutní hodnoty izometrické síly nedominantní horní končetiny.

3) kontrolní skupina, muži 7, ženy 7, měření dominantní i nedominantní horní končetiny (dominantní 11 PHK, 3 LHK). Vyšetření izometrické síly stisku ruky stejně jako u experimentální skupiny, bez aplikace Flossbandu a zápis výsledků do protokolu (příloha 3 pro kontrolní skupinu)

a) po první aplikaci

  • zvětšení svalové síly 1
  • bez rozdílu 6
  • snížení svalové síly 7

b) po druhé aplikaci

  • zvětšení svalové síly 3
  • bez rozdílu 4
  • snížení svalové síly 7

b) po jedné aplikaci nedominantní HK

  • zvětšení svalové síly 4
  • bez rozdílu 7
  • snížení svalové síly 3

Kontrolní skupina potvrzuje hypotézu, že bez aplikace Flossbandu nedojte k nárůstu svalové síly, ale spíše dojde k únavě svalů a snížení izometrické síly stisku ruky. Na dominantní horní končetině je to zřejmé u nedominantní horní končetiny není výsledek tolik patrný a u některých probandů došlo ke zvýšení svalové síly nejspíš z důvodu motorického učení a efektivního zapojení motorických jednotek při opakované aplikaci, což předčilo vliv únavy.

Shrnutí:

Technika Easyflossing se i v malém počtu probandů projevila jako možná efektivní technika ke zvýšení izometrické svalové síly svalů předloktí hodnocených při stisku ruky, zejména u dominantní horní končetiny.

Při zaznamenání subjektivních pocitů z aplikace se více negativně jevila technika s Flossbandem limetkou, která byla aplikována již na akrum HK oproti Flossbandu borůvce, který byl aplikován jen na předloktí.

Jeden proband muž měl bolestivé reflexní změny ve svalové skupině extenzorů předloktí. Aplikace v tomto případě zvýšila izometrickou svalovou sílu a zároveň potlačila bolest a upravila nežádoucí svalové napětí.

Větší efekt se předpokládá právě u přetížených svalů předloktí a ruky například u manuálně pracujících (přetížení může vzniknout z nadměrné zátěže ve smyslu velké hmotnosti nebo vysokého počtu opakování pohybů daného segmentu, případně při kombinaci těchto svou faktorů). Na základě uvolnění nežádoucího svalového tonu a tím pádem možnosti využití koordinovaného pohybu nejen ke generování maximální síly stisku ruky. Potlačením nocicepce, která může reflexně snižovat svalovou sílu, dojde stejně tak ke zvýšení svalové síly a navrácení optimálních pohybových stereotypů. Podobný efekt je vnímán u probanda v případě ošetření reflexních změn ve svalech. Současně dojde k viditelnému prokrvení segmentu a předpokládané hydrataci tkáně. Předpokládáme, že při zvýšení maximální izometrické síly bude zároveň i předpoklad efektivní ho využití svalové práce bez dosažení jejího maxima.

Při současném ovlivnění výše zmíněných parametrů může mít technika Easyflossing i dlouhodobý efekt.

Protokol Handsgrip

Příloha 3) protokol Handsgrip (ruční měření maximální izometrické síly)

Měření před a po aplikaci Flossbandu

Měření před aplikací Flossbandu

Měření před aplikací Flossbandu

Aplikace Flossbandu

Aplikace Flossbandu

Měření po aplikací Flossbandu

Měření po aplikací Flossbandu